V Pekingu oficiálne začali zimné olympijské hry

0
551
"London, United Kingdom - May 5, 2012: London 2012 Olympics Stadium. Panorama night shot of the new 2012 London Olympics stadium taken during it's opening ceremony which was part of the London Prepares series of events which are being staged to test the Olympic facilities. To the right of the stadium is the ArcelorMittal Orbit, a viewing platform open to visitors to the Olympic Park designed by sculpture Anish Kapoor."

Vztýčením vlajky a zapálením uhlíkovo neutrálneho ohňa začali v Pekingu oficiálne XXIV. zimné olympijské hry.

Slávnostný ceremoniál na Národnom štadióne bol výrazne skromnejší ako pred 14 rokmi, keď čínska metropola organizovala letný OH. Českú vlajku priniesli na plochu krasokorčuliar Michal Březina a kapitánka hokejovej reprezentácie Alena Mills.

Česko má v Pekingu rekordnú výpravu na zimných olympijských hrách, najmä vďaka premiérovému postupu hokejistiek. Oproti pôvodným 116 ale bude konečný počet účastníkov o niečo nižší – kvôli zraneniam aj čovidovej nákaze.

Slávnostný program, do ktorého sa postupne zapojilo 3000 vystupujúcich, pripomenul okrem iného všetky zimné olympijské hry od Chamonix 1924. Nasledovalo tradičné predstavenie účastníkov všetkých viac ako deviatich desiatok krajín. Olympijská pochodeň horí uprostred obrie vločky.

Čínsky prezident Si Ťin-pching zahájil hry predpísanou formulou, pred ním mali prejav predseda organizačného výboru Cchaj Čchi a prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Obaja hovorili o vďačnosti, že sa hry napriek pokračujúcej koronavírusovej pandémii konajú v riadnom termíne. Čínska metropola ako prvá po letných hrách organizuje aj tie zimné

„Cantley, Canada – Mai 8, 2012: Three Generic medals with sport torches in hand with in the background a part of Olympic Flag in the wind which is composed of five interlocking rings in blue, yellow, black, green and red.“

Konanie olympijských hier v Číne je kritizované kvôli porušovaniu ľudských práv, mnoho krajín preto ohlásilo diplomatický bojkot a nepošle do Pekingu svojich vrcholných politických predstaviteľov. Niektorí zahraniční hostia vrátane ruského prezidenta Vladimíra Putina sa na slávnostnom zahájení zúčastnili.

V Pekingu sa už dva sny súťažia, hry skončia 20. februára. V pätnástich disciplínach sa rozdelí 109 sád medailí.

Předchozí článekNa Stretnutí hviezd mal najpresnejšiu mušku Aho, NHL sa v budúcej sezóne vráti do Európy
Další článekPolitická korektnosť narazila: Nové klubové logo sa páčilo ešte menej ako indián