Nehoda pri parkovaní. Zachráni vás povinné ručenie?

0
632
Elevated view of broken cars after accident.

Keď vinník spolupracuje
Ak niekto poškodí vaše vozidlo a bude spolupracovať, máte vyhrané. Dokonca aj dnes existujú slušní vodiči, ktorí svoju chybu priznajú. Ťuknutie, urazené zrkadlo alebo akúkoľvek inú ujmu vám zaplatí poisťovňa, u ktorej má vinník dojednané povinné ručenie. Stačí, keď nahlási poistnú udalosť. To isté by ste mali urobiť vy, ak je chyba na vašej strane.
Škody hradené z povinného ručenia
Povinné ručenie kryje škody spôsobené na majetku druhých osôb a štát vám ukladá povinnosť toto poistenie platiť. Vďaka nemu získate odškodnenie, ak ste na strane poškodenej osoby alebo naopak pokryje škody niekomu, komu ste spôsobili škodu na majetku. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Veľa nehôd sa deje práve pri parkovaní vozidiel.

Nezabúdajte na kvalitné havarijné poistenie od PZP.


Nemáte vinníka? Zavolajte políciu
Čo ak ale prídete na parkovisko, vinník nikde a dokonca vám ani za stieračom nenechá svoje telefónne číslo? V takom prípade zavolajte políciu. Často sa tieto situácie stanú na parkoviskách v okolí nákupných centier a ďalších miest, kde sa nachádzajú bezpečnostné kamery. Polícia vyhľadá podľa záznamu na kamere dotyčný automobil a zistí jeho majiteľa.

emergency stop sign at night, car breakdown, car stopping on the edge of the road at night, selective focusing, image tinting, illumination and glare in the camera from the lights


Niekedy povinné ručenie nestačí
Problém nastáva, keď nie je v okolí vinník, kamera a dokonca ani svedok, ktorý by popísal, čo sa stalo. V tom prípade nemáte po kom vymáhať odškodnenie z povinného ručenia. Buď odídete s prázdnymi rukami, alebo vás zachráni havarijné poistenie, ktoré kryje škody spôsobené na vašom majetku. Vandalizmus predstavuje častú príčinu poškodenia vozidla, a to predovšetkým vo väčších mestách. Z toho dôvodu sa vám určite oplatí poistenie dojednať. Odporúčame využiť napr. porovnávač ePoistenie.cz, ktorý vám uľahčí výber.

Další článekPorsche 550 Spyder „Little Bastard“