Tieto moderné autá sa aktívne vyrábajú na Slovensku. Čo na nich poviete?

0
391

Na Slovensku sa aktuálne nachádzajú 4 funkčné závody na výrobu áut. Od začiatku 90. rokov je v Devínskej Novej Vsi Volkswagen. Francúzsky koncern PSA nájdete pri Trnave, kórejskú Kiu pri Žiline a od roku 2016 indicko-britský koncern Jaguar Land Rover pri Nitre. V čase písania tohto článku sa pracuje aj na 5. závode, za ktorým stojí značka Volvo a bude sa nachádzať v blízkom okolí Košíc.

Luxusné Porsche?

Devínska Nová Ves produkuje autá z dielne Volkswagen medzi ktoré patrí aj Porsche. V roku 2017 sa tak začala masívna výroba modelu Porsche Cayenne. Toto luxusné SUV u nás získalo aj vlastnú montážnu halu a karosáreň. Po dvoch rokoch od spustenia výroby modelu Cayenne sa k nemu pridal aj Porsche Cayenne Coupé. V blízkej budúcnosti sa plánuje rozšírenie na 3. model a tým je plne elektrický Porsche Cayenne.

4 kruhy = 1 auto

Vysoko úspešný model BMW X6 má svojho konkurenta, ktorý sa vyrába vo všetkých motorizáciach na Slovensku. Ide o Audi Q8, ktorú Volkswagen predstavil v roku 2018 a odvtedy sa jeho výroba u nás prakticky nezastavila. Spolu s modelmi: Porsche Cayenne, Volkswagen Touareg, Land Rover Defender, Land Rover Discovery, Audi Q7, Kia Sportage a budúce Volvo EX90 sa Audi Q8 radí medzi širokú rodinu SUV vozidiel vyrábaných na Slovensku.

Kia nezaostáva

Továreň na výrobu vozidiel Kia je pre mnohých ľudí ten najznámejší závod na Slovensku v automobilovom priemysle. Nachádza sa v Tepličke nad Váhom, hneď za Žilinou. Ak len prechádzate okolo vlakom, určite si všimnete naložené vozne modelmi ako: Kia Sportage, Kia XCeed a trojicu Kia Ceed, Kia Ceed Sportswagon a Kia ProCeed. Vďaka tomu patrí Slovensko líderská pozícia v počte áut vyrobených na 1000 obyvateľov.

Pri automobilke Kia ešte ostaneme ale od Slovenských závodov zľahka odbočíme. Kia Stonic sa u nás nevyrába, aj keď sa o tom špekulovalo. Jej masívna produkcia aj naďalej pokračuje v Kórei. Na kvalite to však nespoznáte, zároveň je dokonalo prispôsobená pre európsky trh. Chcete si ju vyskúšať? Nemusíte kvôli tomu cestovať na východ, príležitostí je mnoho aj u nás.

Předchozí článekPotrebujete ochrániť objekt? IP kamery sa o to postarajú.
Další článekRôzne typy vodovodných batérií: Ako si medzi nimi vybrať?