Nietzsche a nacizmus

0
446

Kľúčová filozofia nacizmu a princípy, na základe ktorých Adolf Hitler budoval svoj boj, sú často mylne spájané s filozofickým učením jedného z popredných nemeckých filozofov – Friedricha Nietzscheho.

Tento učenec bol zvláštny predovšetkým tým, že sa snažil pojať a pochopiť svet v celej jeho komplexnosti a odmietal klasické kategorizovanie, ktoré poznáme už od Aristotela. Ako sa ale stalo, že človek, ktorý horoval za vnímanie jedinečnosti každého lístočka skončil ako predobraz genocídy? 

Svoju zásluhu na tom mala predovšetkým terminológia, ktorú zaviedol a ktorá sa nemeckému nacionalizmu veľmi hodila. Práve Friedrich Nietzsche prišiel s pojmom nadčlovek, ktorý popisoval človeka, ktorý v podstate prekonal svoj druh.

Prepojenie Nietzscheho filozofie s nacizmom je neoddiskutovateľné, názory na to, či sú logické základy fašizmu v tomto učení sú však rozporuplné.

Zaujímajú Vás aj veci medzi nebom a zemou? Potom Vás pozývame na náš blog, kde o týchto veciach píšeme zaujímavé články. Ale aj o iných.

Napríklad móde, šperkoch, drahých kameňoch, prírode, slávnych ľuďoch, zvieratách či o tom čo pre nás majú pripravené hviezdy a mnoho ďalších.

Mrknite sa na naše články, kde sa napríklad dočítate o tajomstve horoskopu či aký je rozdiel medzi tým čo poznáme a tým čínskym, ktorý je iný ako náš štandardný. Alebo Vás nalákame citátmi o láske či živote?

Předchozí článek3D vianočný stromček je ako živý. Investície do neho sa vám rýchlo vrátia
Další článekAj muži majú problém s pleťou