Kanálové klimatizácie pre fitness kluby

0
519

Kanálové klimatizácie sú už vážnejšie a výkonnejšie klimatizačné zariadenia v porovnaní s domácimi split systémami. Predpokladá sa, že takéto zariadenia majú polopriemyselný účel, ale sú široko používané v modernom súkromnom sektore, nákupných a zábavných komplexoch.

Sú vhodné najmä pre športové kluby, fitness centrá a vnútorné telocvične, pretože tieto miestnosti majú špeciálne požiadavky na teplotu a zloženie vzduchu.

Výhody použitia kanálových systémov pre fitness kluby

Hlavnou črtou systémov s deleným potrubím je pripojenie na vetracie potrubie. Vďaka tejto vlastnosti sú klimatizačné systémy od Daikin, Mitsubishi a Vivax ideálne pre špecializované športové zariadenia, kde je takéto vetranie už dostupné.

Kanálové klimatizačné zariadenie pozostáva z dvoch jednotiek: vonkajšej a vnútornej. Exteriér má rovnaké funkcie ako klimatizácia domácnosti. Vnútorný vzduch dodáva chladený vzduch do ventilačných potrubí, cez ktoré vstupuje do všetkých miestností, kde sú špeciálne výstupy.


Tip: vyskúšajte odvlhčovače vzduchu.


Kanálová klimatizácia pre športový klub môže mať ďalšie funkcie:

Pridávanie čerstvého vzduchu – pri cvičení človek spotrebuje oveľa viac kyslíka a vypustí viac oxidu uhličitého. Ak k tomu pridáte prirodzené výpary tela, dostanete zmes plynov, ktorá nemôže dýchať. Čiastočná výmena vnútorného vzduchu z ulice preto pomáha udržiavať pohodu športovcov a ich schopnosť pracovať.

Odvodnenie – prílišná vlhkosť – je pre telocvične normálnym javom. V ťažkom vlhkom vzduchu sa fyzicky pracuje veľmi ťažko, preto je funkcia odvlhčovania veľmi dôležitá pri kondičnom cvičení v kluboch, kde sa venujete fitness alebo iným športom.

Upratovanie – v každej miestnosti (bez ohľadu na to, aký šport v nej robíte) je obrovské množstvo prachu a iných drobných čiastočiek, ktoré sa miešajú so vzduchom, dostávajú sa do dýchacích ciest a môžu spôsobiť alergie a rôzne ochorenia. Prechod vzduchu cez filtre hrubého, jemného a ultrajemného čistenia zaisťuje odstránenie všetkých cudzích častíc.

Okrem výhod majú takéto systémy určité nevýhody, ktoré sú pre telocvične významné.

„Nevýhody“ vzduchových klimatizácií

Mnohí považujú za hlavnú nevýhodu takýchto systémov – zložitosť inštalácie. Najčastejšie sa takéto systémy inštalujú v štádiu projektovania potrebných ventilačných potrubí. Športové kluby sa otvárajú najskôr tam, kde je dobre zavedená ventilácia alebo je dodatočne položená, takže nie sú problémy s inštaláciou potrubnej klimatizácie.

Ďalšou pseudonevýhodou je nemožnosť regulácie teploty v jednotlivých miestnostiach. Vo fitness kluboch to nie je potrebné – všetky miestnosti by mali mať čerstvý, chladný vzduch.

Z toho môžeme dospieť k záveru, že potrubná klimatizácia je ideálny klíma a ventilačný systém pre športové zariadenia!


V katalogu Shoptio.cz najdete vše potřebné od nábytku po sportovní potřeby.


Předchozí článekMáte radi vodu, wellness, tobogány…? Stavte na termálne kúpalisko Vadaš
Další článekAdiabatické chladenie: Nebojte sa rizika kontaminácie baktériou Legionella