Adiabatické chladenie: Nebojte sa rizika kontaminácie baktériou Legionella

0
613

Čo sa dozviete?

  • Čo je to adiabatické chladenie
  • Ako funguje
  • Čo je baktéria Legionella
  • Prečo sa netreba báť rizika kontaminácie baktériou Legionella

Adiabatické chladenie

Adiabatické chladenie využíva k ochladzovaniu vzduchu odparovanie vody. Ide o jednoduchú metódu chladenia, ktorá vychádza z toho, že voda pri odparovaní využíva teplo zo vzduchu. Ten týmto spôsobom efektívne ochladzuje. Ako to teda funguje v praxi? Chladenie v tomto prípade zabezpečuje voda, ktorá funguje ako prírodné chladivo. Vzduch v miestnosti sa tiež pravidelne vymieňa. Okrem toho je vonkajší vzduch filtrovaný a tak vytvára optimálne podmienky v miestnosti.

Výhodami adiabatického chladenia je jeho efektivita a s ním spojená úspora energií. Spotreba sa dokonca nezvýši ani počas horúcich letných dní.

Kontaminácie sa báť nemusíte

V spojitosti s adiabatickým chladením sa nemusíte báť ani kontaminácie baktériou Legionella. Je pravdou, že pri niektorých klimatizačných zariadeniach či napríklad ohrievačoch vody môžu vzniknúť ideálne podmienky pre množenie tejto baktérie. Ide totižto o vodnú baktériu, ktorá nachádza ideálne podmienky na rozmnožovanie v teplej vode. Okrem spomenutých zariadení sa môže nachádzať i vo vodných nádržiach či dokonca vo vlhkej pôde. Do tela sa dostáva inhaláciou, teda vdýchnutím v podobe aerosólu, alebo vody rozprášenej vo vzduchu.

Po kontaminácií baktéria napadá pľúca a môže spôsobiť zápal pľúc. Medzi iné ťažkosti, ktoré môžete pociťovať v prípade stretu s touto baktériou sú bolesti hlavy, kašeľ, dýchavičnosť či dokonca zvracanie a hnačky. 

Aj keď je pravdou, že adiabatické chladenie využíva ako chladivo vodu, nasávaný vzduch neobsahuje žiadne aerosóly. Chladenie funguje na princípe kontaktného zvlhčovania, kedy vzduch prúdi pozdĺž vlhkého povrchu a dochádza k vyparovaniu čistej vody. Inými slovami, aj v prípade výskytu baktérie Legionella vo vode, nedochádza k riziku kontaminácie. Adiabatický chladič  preto nepredstavuje žiadne zdravotné riziko.


Myslite na svoje zdravie a jedzte dostatok pestrej stravy, prípadne aj občas dajte vhodný doplnok stravy.


Předchozí článek Kanálové klimatizácie pre fitness kluby
Další článekStmieva sa čím ďalej skôr. Máte pripravené vhodné svetlá do auta?