Bohémski dandysti

0
593
Middle age Asian businessman feeling sleepy during working on laptop and meeting at café office

Dandyism značí veľmi dobre odetý muž, ktorý nekladie dôraz iba na zjav, ale na vystupovanie ako celok – od reči až po koníčky, a to vždy s nonšalanciou. Štýl dandyho je rozpoznateľný a charakteristický farebnosťou, ktorá prekračuje hranice.

Dandyizmus vznikol v Anglicku v 19. storočí, keď stredné vrstvy začali napodobňovať štýl a kultivované správanie aristokracie. Začína sa klásť dôraz na perfektne padnúci strih a materiál obleku. Naleštené topánky, vyžehlená košeľa, cylinder, kvetina v klope, manžetové gombíky a kravata sa stali známkou dandyho, čiže šviháka či svetáka.
Novodobý dandy kombinuje vintage s konfekciou. Nie vždy je nevyhnutne nutná návšteva u krajčíra, postačí, ak je oblek z kvalitného materiálu. Čo vás odlišuje je farebná kombinácia, vzory a jedinečné doplnky. Obstaranie vintage kúsku môže byť v Európe rovnako finančne náročné ako obstaranie saka na mieru. Avšak to neplatí pre Afriku, kde je vintage oveľa dostupnejší ako nové oblečenie.
dandy1

Smiling businessman looking away while holding smart phone. Male professional is wearing smart casuals and sunglasses. He is standing in city.

Ktokoľvek môže byť dandy, vrátane žien, spomeňte na Marlene Dietrich.
Dvaja dandy elegáni z Južnej Afriky Lourens Gebhardt (Loux the vintage guru) a Tony Maake (Tonys Houz) spoločne s inými toto africké poňatie dandyizmu preslávili po celom svete. Chcú poukázať na význam elegantného zovňajšku a vystupovania, ktoré nezávisia na vašich materiálnych statkoch. Poukazujú tak na kultúru a tradíciu svojich starých otcov.
Lourens a Tony navrhli limitovanú edíciu motýlikov vyrobených z tanzánijského dreva, ktoré neprinášajú radosť iba nositeľom, ale aj deťom v Afrike. Časť zárobku bude venovaná na vzdelávanie.
dandy2

Předchozí článekTAG Heuer Connected Modular prvý smartwatch so značkou Swiss made
Další článekStretnutie s Dánskom sa hokejistkám nepodarilo, v skupine si skomplikovali situáciu