Akú zbraň zvoliť ako tréningovú?

0
495

Možno zvažujete, že si spravíte zbrojný preukaz na krátku guľovú zbraň (napr. pištoľ alebo revolver), či už z dôvodu držania na sebaobranu, alebo z dôvodu športovej streľby. Možno sa až tak neobávate skúšok, ale skôr správneho manipulovania s reálnou krátkou guľovou strelnou zbraňou, pretože ste nič podobné nikdy nedržali v rukách.

Áno, aj praktická ukážka narábania so strelnou zbraňou je v Slovenskej republike súčasťou skúšky na zbrojný preukaz. Na skúške vám môžu dať do rúk maketu pištole alebo znehodnotenú pištoľ a spýtať sa vás, ako by ste s ňou manipulovali v konkrétnom prípade. Mnoho záujemcov o zbrojný preukaz preto siaha po voľnopredajných krátkych zbraniach, aby si nacvičili aspoň základné úkony s takýmto typom zbraní. Z akých voľnopredajných zbraní, na ktoré nie je potrebný zbrojný preukaz alebo registrácia na polícii, máte na slovenskom trhu na výber?

Airsoft CO2 pištole

Airsoft pištole sú zbrane určené na streľbu plastových projektilov vo forme guľôčok s priemerom 6 mm. Sú voľnopredajné od 18 rokov bez registrácie na polícii. Výkon CO2 airsoft pištolí sa pohybuje približne od 1 do 3 Joulov, a preto nie sú nebezpečné (s výnimkou zásahu do oblasti tváre). Energia k výstrelu je dodávaná z bombičky s obsahom oxidu uhličitého. Mnohé z nich sú veľmi presnými a vydarenými replikami originálnych predlôh. Preto, ak viete, že budete mať v budúcnosti záujem napr. o reálny Glock 17 alebo CZ P-09, tak aj takéto repliky trh ponúka.

Vzduchové CO2 pištole

Vzduchové pištole poháňané oxidom uhličitým obsiahnutým v bombičke vystreľujú oceľové guľôčky alebo štandardné diabolky. Energia výstrelu sa pohybuje od približne 2 do 5 Joulov. Môžu byť teda silnejšie ako airsoft zbrane, a preto aj o niečo nebezpečnejšie (môžu spôsobiť drobné povrchové zranenia). Z dôvodu vyššieho výkonu sú aj presnejšie a teda vhodnejšie na nácvik presnej streľby. Mnohé z nich sú taktiež replikami reálnych pištolí, ako napr. Beretta APX a CZ P-07.

Defense-Training Markers

Tieto zbrane sú taktiež poháňané oxidom uhličitým obsiahnutým v bombičke a vystreľujú gumené projektily, projektily s obsahom slzotvornej látky a projektily s obsahom farbiacej látky. Rôzne modely disponujú energiou strely od približne 5 do 17 Joulov a zásah z nich je veľmi nepríjemný a bolestivý. Na rozdiel od vyššie uvedených druhov zbraní, sú vhodné aj na sebaobranu. Najčastejšími kalibrami sú kal. .43, .50 a .68. V tejto forme sú na trhu dostupné taktiež veľmi vydarené repliky pištolí ako napr. Smith & Wesson a Walther PPQ.

Čo možno s takýmito zbraňami nacvičiť?

S niektorými z vyššie uvedených zbraní si nacvičíte najmä bezpečnú manipuláciu, teda mieriť len do bezpečného priestoru a v žiadnom prípade nie na ľudí aj v prípade, ak si myslíte, že zbraň nie je nabitá. Niektoré z vyššie spomenutých pištolí umožňujú vykonať aj rozborku, preto si môžete nacvičiť rozobratie a zloženie zbrane. Taktiež si môžete nacvičiť ako vytiahnuť zásobník, či ako zbraň zaistiť, alebo ako ju správne a rýchlo tasiť z puzdra v prípade potreby. Samotný priebeh výstrelu z takýchto zbraní je samozrejme neporovnateľný s riadnou pištoľou napr. v kal. 9 mm, základný nácvik terčovej streľby vám však tieto zbrane umožnia.

Předchozí článekCitlivé zuby: Problém, ktorý sa dá riešiť!
Další článekRecyklačný poplatok: Dôležitý krok k zodpovednejšej budúcnosti