Ako vybrať elektrocentrálu

0
327

Elektrocentrály sú zariadenia, ktoré slúžia na generovanie elektrickej energie. Kde všade ich môžete využiť?

Na čo slúži elektrocentrála

Väčšina bežných užívateľov si tieto generátory elektrickej energie kupuje do miest, kde nemajú prístup k elektrickej sieti a elektrinu potrebujú. To znamená napríklad na chaty a chalupy, prípadne aj na záhrady. Stretnete sa s nimi aj v kempoch.

Využívajú sa tiež napríklad na stavbách. V týchto prípadoch plní aj úlohu záložného zdroja elektrickej energie. Čo využijete aj v domácnosti pri výpadkoch elektrického prúdu. Preto sa týmto prístrojom niekedy hovorí aj záložný generátor či záložný agregát.

Okrem bežných domácností sa tak na tento účel používajú aj v miestach, kde je prístup k elektrine kriticky dôležitý a výpadok elektriny by znamenal fatálne ohrozenie činnosti: v nemocniciach alebo dátových centrách.

Aké typy elektrocentrál nájdeme na trhu

Súčasný trh ponúka najčastejšie hneď tri typy elektrocentrál, a to:

  • benzínové elektrocentrály
  • dieselové elektrocentrály
  • LPG elektrocentrály

Typ paliva, ktorý tento prístroj používa, ovplyvňuje jej konštrukciu. Z toho následne vyplývajú aj ďalšie úžitkové vlastnosti, ku ktorým patrí predovšetkým celková hmotnosť, hlučnosť, náročnosť na údržbu aj prevádzkové náklady.

K najobľúbenejším typom sa jednoznačne radí jednak benzínová elektrocentrála, ktorá je dostatočne tichá a ľahká, eventuálne jej ekologická plynová obdoba. Naftové prevedenie je vzhľadom na vyšší výkon vhodné hlavne na stavby.

Zásadný pre výber konkrétneho produktu je predovšetkým prevádzkový výkon a spôsob regulácie napätia. Dostatočne výkonovo dimenzovaná elektrocentrála zvládne spoľahlivo napájať všetky zariadenia. Rovnako je nutné poznať príkon a typ spotrebičov, a to z hľadiska nárokov na kolísanie napájacieho napätia a charakter zmien zaťaženia. Od toho sa práve odvinie typ regulácie.

Rovnako sa zamerajte na to, či pre vaše konkrétne podmienky bude vhodnejšie si zaobstarať elektrocentrálu jednofázovú alebo trojfázovú. Trojfázové elektrocentrály napájajú spotrebiče s trojfázovým elektromotorom. Jednofázové verzie oproti tomu na jednej fáze vyšší výkon.

Předchozí článekPrilba ako módny doplnok. Ochráňte svoje zdravie štýlovo
Další článekElegancia v pánskej kúpeľni: Čierne prvky v kúpeľni!