Príklepová vŕtačka, vŕtacie kladivo alebo aku vŕtačka? Ktorú vybrať?

0
60

Potrebujte vyvŕtať otvor do panelu, tehlovej steny alebo dreva? Aby ste mohli bez problémov spraviť, čo potrebujete, mali by ste na to mať vhodný nástroj. Či vám bude vyhovovať príklepová vŕtačka, vŕtacie kladivo, stojanová alebo aku vŕtačka, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Príklepová vŕtačka

Ak hľadáte nástroj, ktorý dokáže vyvŕtať otvory do pórobetónu alebo tehly, ideálnym riešením je príklepová vŕtačka. Skľučovadlo spolu s vrtákom sa počas vŕtania posúva mechanicky vpred a vzad, čím vzniká príklep. Ak by ste sa rozhodli vŕtať s príklepovou vŕtačkou do betónu, práca by bola zbytočne zdĺhavá.

Príklepové vŕtačkysú vyrábané s vysokými otáčkami (3 tisíc za minútu), preto sú vhodné na vytvorenie otvorov s menšími priemermi. Modely, ktoré majú možnosť nastavenia otáčok, sa dajú využívať aj na vŕtanie do dreva, plastu a kovu. Potrebné bude len zvoliť vhodné vrtáky. Ak si ku nim vyberiete miešadlo, môžete nimi miešať farby a rôzne stavebné materiály. Príklepové vŕtačky umožňujú prepínanie smeru rotácie, k ich multifunkčnosti si preto môžete pridať aj možnosť používania namiesto skrutkovača.

Kedy je lepšie zvoliť vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivo bez problémov zvládne aj tvrdšie materiály, akými sú, napríklad, betón a kameň. Princíp fungovania je iný ako pri príklepových vŕtačkách. Vŕtacie kladivo má piest, ktorý stláča vzduch v hlave kladiva, a posunie úderník do koncovky vrtáka, čím ho vystrelí silou dopredu. Takýto pohyb sa nazýva elektro-pneumatický príklep a je oveľa účinnejší ako mechanický príklep. Účinnosť tohto typu príklepu je oveľa vyššia, čo výrazne skracuje čas a ušetrí vám veľa námahy pri práci s tvrdými materiálmi. Maximálne otáčky sa pohybujú okolo 1 000 za minútu.

Aku vŕtačka a aku vŕtacie kladivo

Ľahké prenášanie, nižšia hmotnosť a možnosť pracovať aj mimo dosahu elektrickej siete alebo na ťažko prístupných miestach — to všetko sú výhody, ktoré ponúkajú aku vŕtačky a aku kladivá. Aku vŕtačka sa skladá z dvoch častí, ktorými sú telo vŕtačky a akumulátor. Ten je možné kedykoľvek sňať a dať nabiť. Doba, ktorú môžete toto elektro náradie používať, závisí od kapacity akumulátora. Menšou nevýhodou môže byť nižší výkon v prípade, že je akumulátor takmer vybitý. Ak chcete výhody aku vŕtačky využívať naplno, môžete si ku nej vybrať náhradný akumulátor.

Stojanové vŕtačky do dielne

Výhodou, ktorú oceníte, keď si vyberiete stojanovú vŕtačku, je jej presnosť. Materiály a predmety, do ktorých potrebujete vyvŕtať otvory, sa dajú položiť na pracovný stôl, ktorý sa dá otáčať a naklápať. Stojanové vŕtačky sú vhodné na vŕtanie do rôznych materiálov. Využijete ich na drevo, keramiku, plast, kov aj iné. Obávať sa nemusíte ani toho, že vytvoríte priveľmi hlboký otvor. Na presné meranie slúži stupnica hĺbky. Stojanové vŕtačky sú poháňané káblom, pri práci ich však nie je potrebné držať, čo vám uvoľní obe ruky.

Předchozí článekRakovinu prostaty vie v Prahe liečiť na svetovej úrovni
Další článekČo sú kanabinoidy a ako fungujú?