Olej na bradu – čo to je a prečo ho používať?

0
295

Ak hľadáte spôsob, ako si vypestovať poriadny chlapský porast, starostlivosť o bradu môže byť tou správnou cestou. Nemáme však na mysli jej zastrihávanie a česanie. K jej atraktívnemu vzhľadu vám môžu pomôcť aj oleje na bradu, ktoré ju vyživia, ochránia a dodajú jej príjemnú vôňu. Viete, ako ďalšie benefity oleje na bradu prinášajú?

Čo je olej na bradu?

Výživa, hydratácia a ochrana – to všetko zabezpečuje kvalitný olej na bradu. Ide väčšinou o zmes prírodných olejov, ktoré dožičia starostlivosť nielen vašej brade, ale aj pokožke pod ňou. Oleje na bradu sú v podstate náhradou prirodzených olejov tvorených našou pokožkou. U každého z nás prebieha tvorba týchto olejov v rôznej miere. Ak je tvorba spomalená alebo nedostatočná, môže byť brada menej odolná voči rôznym vplyvom okolia.

Olej na bradu – zloženie, ktoré by ste mali poznať

Prípravky na bradu väčšinou obsahujú zmes prírodných olejov, ako napríklad: mandľový, kokosový, arganový, avokádový, ovsený či konopný olej. Tieto oleje majú za úlohu redukovať svrbenie, citlivosť pokožky či jej nadmerné vysúšanie. Fungujú tým pádom na podobnom princípe ako vlasové kondicionéry.

Okrem neparfumovaných modelov sa stretnete aj s olejmi, ktoré sú obohatené o vonné esencie. Ide väčšinou o typické pánske vône rôzneho charakteru od drevnatých cez sladké až po horkasté esencie. Olej na bradu tak môžete použiť aj ako náhradu kolínskej vody, parfumu či vody po holení.

Vedeli ste, že…

…niektoré oleje na bradu obsahujú aj vitamíny, ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu pokožky a rastu fúzov?

Oleje na bradu – výhody, o ktorých musíte vedieť

Hlavnou úlohou oleja na bradu je zvlhčovať vlasové folikuly a brániť lámaniu vyrastajúcich chĺpkov. K tomu dochádza hlavne v chladnom a veternom počasí, ktoré je všeobecne pre našu pokožku veľmi náročné. Nosné oleje a obsiahnuté vitamíny (napríklad A, D a E) zároveň zmierňujú podráždenie pokožky a jej nadmerné svrbenie.

Zdroj: unsplash.com

Hydratácia brady a jej výživa ale nie je to jediné, čo oleje dokážu. Po nanesení oleja na bradu sa môžete tešiť na jej lesk a lepšiu tvarovateľnosť. Olej zlepšuje mechanické vlastnosti brady, vďaka čomu drží svoj tvar lepšie a pevnejšie. Na záver nesmieme zabudnúť ani na voňavé prímesi, ktoré dokážu nahradiť aj vašu klasickú toaletnú vodu.

Ako vybrať olej na bradu?

Základné zloženie nosných olejov a vitamínov je u väčšiny modelov rovnaké. To, čím sa oleje najviac líšia, je ich parfumovanie. Oleje môžu byť doplnené výťažkami z ovocia a bylín, vanilkou či santalovým drevom. Niektoré modely sú dokonca cítiť po citrusoch alebo drahých nápojoch pre ozajstných fajnšmekrov. Pred výberom oleja na bradu sa tým pádom uistite, že vám jeho vôňa nebude prekážať.

Ako používať olej na bradu?

Hlavnou zásadou používania oleja na bradu je pravidelnosť. Ak chcete, aby bola vaša brada dlhodobo vyživená, lesklá a so zdravým vzhľadom, musíte olej nanášať na pravidelnej báze. Ako na to? Začnite nakvapkaním požadovaného množstva oleja do dlane. To, koľko oleja použiť na jednu kúru, špecifikuje jeho výrobca. Túto informáciu nájdete buď na krabičke, alebo v príbalovom letáku. Ak túto informáciu neviete nájsť, odporúčame vám tri až šesť kvapiek v závislosti od dĺžky a hustoty brady.

Olej na bradu si rozotrite na obe dlane a následne zapracujte rovnomerne do brady. Nevynechajte žiadnu časť a na záver sa prepracujte až na pokožku, ktorú mierne pomasírujte. Zabezpečíte tak, že sa olej dostane až do vlasových folikulov, z ktorých brada vyrastá. Pre čo najlepšie výsledky môžete bradu na záver vyčesať a trochu „prefúknuť“ fénom.

Starostlivosť o bradu nie je žiadna veda. Avšak tak ako to býva u mnohých spôsobov, ako sa starať o svoje telo, aj brada vyžaduje pravidelnú pozornosť. Aj keď proces úpravy či výber oleja na bradu nezvládnete na prvú dobrú, nevzdávajte sa a skúste to znova. Na trhu nájdete širokú ponuku olejov na bradu s rôznym zložením a vôňami. Máte už svoj obľúbený model?

Předchozí článekOdlietate z Viedne na dovolenku? Na letisko vás odvezie spoľahlivé taxi
Další článekPremýšľate nad elektrickým longboardom? 5 výhod, o ktorých musíte vedieť