Aké farby vybrať do interiéru?

0
23

Práve ste si kúpili byt, ale nevyhovuje vám farba stien? Skôr ako si prinesiete nábytok a zabývate sa mali by ste steny premaľovať. Ak už máte predstavu o nábytku a doplnkoch, aké chcete v byte mať určite už máte predstavu o tom akou farbou by mali byť natreté steny. Pokiaľ stále nad tým rozmýšľate poradíme vám.

Akú farbu vybrať

Ak nechcete zveriť maľovanie do rúk profesionálov určite sa vám zíde každá dobrá rada. Pri výbere druhu farby natrafíte na dva typy. Oba sú vhodné do interiéru.

  • Oteruvzdorné farby – ide o typ farieb, ktoré po uschnutí odolávajú oteru. Môžete sa o ne oprieť bez toho aby zanechali na vašom oblečení farebnú stopu. Tieto farby odolávajú len suchému oteru.
  • Umývateľné farby – tento typ je vhodný do miestností, kde je riziko znečistenia stien vyšší. Často ich používajú vo verejných budovách a školských jedálňach ale využijete ich aj v bytoch. Môžete ich použiť v kuchyni, detskej izbe, vstupnej chodbe alebo v kúpeľni. Výhodou umývateľných farieb je, že nemastné fľaky z nich umyjete aj vlhkou handričkou bez toho aby ste zotreli farbu. Ak siahnete po vysokoumývateľných farbách môžete z nich zmyť aj mastné fľaky.

Ako maľovať

Skôr ako začnete maľovať mali by ste sa zamerať na povrch steny. Je rozdiel či chcete maľovať steny v novostavbe alebo chcete premaľovať stenu inou farbou. Ak ste si zaobstarali byt v novostavbe, napríklad v obľúbenom projekte Danubius (www.finep.sk/sk/danubius-one), sú steny namaľované na bielo. Prekryť ich inou farbou nebude problém. Najlepší výsledok dosiahnete ak aplikujete dve vrstvy farby.

Problém môže nastať ak ste si kúpili novostavbu, ktorá je len omietnutá. Aby farba neopadávala musíte na stenu najskôr aplikovať penetračný náter a až potom môžete naniesť farbu.

Pri starších bytoch, ktoré už majú steny namaľované si nie ste istí či bol penetračný náter použitý. Pre istotu preto penetráciu naneste. Ak zbadáte, že sa stará farba olupuje zoškrabte ju, povrch zrovnajte jemnou sadrovou omietkou, stenu napenetrujte a namaľujte.

Ak chcete zmeniť farbu steny budete ju musieť maľovať viackrát. Najskôr vymaľujte miestnosť bielou farbou a až následne naneste farbu, ktorú ste si vybrali.

Předchozí článekVianočné ozdoby k Vianociam zaručene patria.
Další článekAko vybrať tie najlepšie stoličky na záhradu