Staršie osoby a etnické menšiny majú menší prístup k sick days radí portál Abecedaprace.sk

0
698

Sick days v súčasnosti nie sú právne vymáhateľné a jedná sa iba o firemný benefit. Je teda úplne v réžii zamestnávateľa, či a koľko ich svojim zamestnancom ponúkne. To v súčasnosti vedie k rozširovaniu rozdielov na pracovnom trhu. Starší zamestnanci, etnické menšiny a zamestnanci s menším finančným príjmom patria medzi skupiny s najmenším prístupom k sick days. Čo môže byť problémom nielen do budúcnosti, ale napríklad aj v dnešnej dobe, keď sa sick days dajú využiť na izoláciu alebo karanténe kvôli čovidu.

Čo to vlastne sú sick days

Sick days predstavujú dni zdravotného voľna. Ide o dni, ktoré zamestnanci čerpajú pri krátkodobých zdravotných problémoch alebo pracovnej neschopnosti. Napríklad pri vážnejšom prechladnutí, bolesti v krku a podobne, pri ktorých stačí sa pár dní vyležať a človek je potom opäť zdravý. Pre využitie týchto dní voľna nie je potrebné doloženie žiadnym lekárskym potvrdením, nie je teda nutné žiadať o neschopnosť. Preto niekedy dochádza k tomu, že si zamestnanci vyberajú sick days aj v prípade, keď nemajú zdravotné problémy. Napriek tomu ak na sick days zamestnanec má podľa pracovnej zmluvy nárok, je na ňom, ako ich využije.

Roztvárajúce sa nožnice spoločnosti

Problém rôzne možnosti prístupu k sick days vychádza hlavne z toho, že keďže sa jedná o firemné benefity, dosiahnu na nich častejšie iba zamestnanci na lepšiu pracovnú pozíciu. Čo prirodzene vedie k ďalšiemu otváraniu nožníc medzi lepšie a horšie platenými zamestnancami – inzercia práce zadarmo. Zvlášť s prehlbujúcou sa ekonomickou krízou môže tento nepomer medzi sick days priniesť ďalšie problémy. Životné náklady sa zvyšujú av prípade nútenej izolácie alebo karantény, ktorá by nebola preplácaná zamestnávateľom, to pre ohrozené skupiny môže znamenať riziko chudoby. Je teda na zváženie, či by nebolo vhodné sick days ošetriť zo zákona tak, aby na ne mal nárok každý. Alebo aspoň v súčasnej dobe zariadiť, že dni, ktoré človek strávi v karanténe alebo v izolácii, dostane preplatené. Viac tipov a pracovných rád nájdete na job portálu Abecedaprace.sk.

Předchozí článekPolitická korektnosť narazila: Nové klubové logo sa páčilo ešte menej ako indián
Další článekKvalitní zrnková káva: Arabica alebo robusta?