Nákladná preprava a jej riziká: Pre toto sa neoplatí šetriť na poistení

0
380

Predstavte si váš balík, ako sa nachádza v kamióne, v prístave alebo na letisku. Existuje množstvo rizík, ktoré počas prepravy môžu nastať a váš tovar tak utrpí škody. Nákladná preprava nie je perfektná. Ak sa niečo pokazí, vždy je tu pre vás poistenie, na ktoré nesmiete zabudnúť. Dokáže vám vynahradiť stratu, ktorá nastala poškodením počas prepravného procesu. Viac si o tom povieme v článku.

Riziká v preprave

Nákladná preprava čelí rizikám neustále a vo všetkých fázach, od nakládky až po odovzdanie príjemcovi. Neustály faktor, ktorý však možno kontrolovať pochopením týchto rizík a použitím správnych nástrojov a stratégií. Jedným z účinných nástrojov je poistenie.

Netvrdíme, že práve váš balík zaleje vlna Tsunami počas námornej prepravy. Stať sa však môže čokoľvek. Najčastejšie riziko, ktoré sa počas nákladnej prepravy stáva je vplyv počasia. Nezáleží, či je tovar vo vlaku, kamióne, lietadle alebo na lodi.

Silný vietor, dážď, extrémne teploty, hmla alebo poľadovica. Počasie je nevyspytateľné aj napriek tomu, že je predvídateľné. Prírodné podmienky sú len jedna zo 6-tich vplyvov, ktoré dokážu ohroziť bezpečnosť a rýchlosť dodania vášho tovaru do koncovej krajiny.

Zápchy

Časté a nepríjemné sú v cestnej preprave zápchy. Niekedy sa im vyhnúť nedá a váš tovar tak môže meškať aj o niekoľko hodín. Problém v tejto kategórií nepredstavujú zápchy na diaľnici, ale najmä v mestách, ktoré majú nad 1 milión obyvateľov.

V týchto mestách je prevažne zle vyriešená cestná infraštruktúra čo postačuje na to, aby sa vytvorili dlhé kolóny. Niekedy sa teoreticky najrýchlejšia trasa môže premeniť na najpomalšiu. Ale aj proti tomu sa dá účinne bojovať.

V 21. storočí je pravdepodobnosť, že sa vodiči stretnú so zápchami až trikrát vyššia ako v druhej polovici 20. storočia. Je to hlavne z dôvodu nárastu mobility a počtu vozidiel na jedného obyvateľa.

Kolízie

Medzinárodná preprava po ceste má na svedomí najviac nehôd zo všetkých druhov dopráv. Chyby vodičov a zlé dopravné podmienky môžu spôsobiť dopravné nehody, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie ľudí, životné prostredie a infraštruktúru.

Aby sa však dalo efektívne predchádzať dopravným nehodám, zápacham, počasiu či iným vplyvom, je potrebné zaviesť metodiku riadenia dopravných rizík. Jej cieľom je získať komplexnejšiu víziu, zhodnotiť jednotlivé rizíka a navrhnúť stratégie na ich riešenie.

Ak si s tým nechcete lámať hlavu, špedícia sa o to postará, a v prípade potrieb vás o všetkom oboznámi. Od miesta, kde sa váš balík nachádza, až po prípadné problémy či zdržania, ktoré sa môžu počas prepravy vyskytnúť.

Krádež

Možno si poviete, aká je pravdepodobnosť, že práve váš tovar niekto odcudzí. Existujú krajiny, kde na svoju príležitosť vyčkáva viacero zlodejov. Najčastejšie ide o prístavy, depá, parkoviská či dokonca benzínové pumpy, kde vodič musí opustiť vozidlo aby natankoval.

K väčšine prípadov únosu cekého vozidlá dôjde, keď je vodič preč od kamiónu (napríklad pri večeri alebo na prestávke) a kamión beží na voľnobeh alebo je zaparkovaný, pričom zlodeji jednoducho vniknú do vozidla a odídu s tovarom.

Moderné nákladné vozidla disponujú systémom ochrany proti krádeži. Ide o kvalitný zámok motora, dverí, nákladného priestoru či núdzové tlačidlo nainštalované v kabíne. To všetko zníži šance na lúpež pri pokuse o prevzatie nákladu alebo samotného vozidla.

Poistenie tovaru

Poistenie tovaru počas prepravy sa sťahuje na váš majetok v prípade jeho straty, krádeže, poškodenia alebo nedodania počas prepravy. Existuje hneď niekoľko druhov poistení, ktoré sa sťahujú na jednotlivé druhy prepravy:

  • Poistenie nákladu,
  • poistenie prepravy,
  • Poistenie proti všetkým rizikám,
  • Poistenie zvláštnej havárie,
  • Poistenie s vylúčením zvláštnej havárie,
  • Poistenie vojnového nebezpečenstva,
  • Poistenie politických rizík

Poistenie vám dáva istotu, že ak sa pri preprave niečo pokazí, dostanete náhradu na základe obchodnej faktúry. Ak neexistuje faktúra, na určenie sumy sa použije trhová hodnota. Pod preplatenú sumu spadajú aj náklady na prepravu.

Předchozí článekAko si vybrať ten najlepší proteín práve pre vás?
Další článekZáhradný stan zastreší aj veľkú párty